شماره پشتیبانی : 09383501094

آموزش کامپیوتر ( جلسه دوم )

جلسه دوم :  آموزش مقدماتی کار با کامپیوتر ( ویندوز )

صفحه کلید ( کیبرد ) :

کیبورد در نگاه اول یک وسیله ساده به نظر میاید. بیشتر افراد تنها برای تایپ از کیبورد استفاده میکنند. اما کیبورد ها دکمه های بسیار زیادی دارند که هر کدام کارایی خود را دارد.

در اینجا ما مهمترین کلیدهای صفحه کلید را معرفی می کنیم :

– کلید Enter

این کلید برای دادن دستورات یا حرکت به اول خط بعدی مصرف می شود.

– کلید Escape

این کلید در اکثر کیبوردها بنام ESC دیده میشود و اکثرا برای خروج از برنامه ها مصرف میشود. گاهی هم هیچ کاری انجام نمیدهد. البته گاهی هم با برگرداندن شما به صفحه قبلی در هنگام بروز یک مشکل میتواند به شما کمک کند.

– کلید CTRL

این کلید به همراه سایر کلیدها مصرف میشود. اگر در حالی که این کلید را نگه داشته اید، کلید دیگری را بزنید، کار تعریف شده برای این ترکیب انجام میشود. این عمل بستگی به برنامه ای دارد که در حال اجرای آن هستید.

– کلید ALT

این کلید نیز مانند کلید کنترل به همراه سایر کلیدها مصرف میشود. در اکثر برنامه های ویندوز منوهای بالای صفحه که حروف آنها با یک خط در زیر آنها مشخص شده با نگهداشتن کلید ALT و زدن آن کلید زیر خط دار، منوی مربوطه را باز میکند. درست مثل اینکه ماوس را روی آن منوی انتخابی برده و کلیک کرده اید.

– کلید Caps Lock

اگر این کلید روشن باشد (روشن بودن آن با چراغی روی کیبورد مشخص است) کیبورد اقدام به تایپ حروف بزرگ لاتین میکند. اگر Caps Lock خاموش باشد، حروف کوچک تایپ می شود.

– کی پد عددی و Num Lock

اکثر کیبوردهای کامپیوتر در سمت راست خود، یک مجموعه کوچک از کلیدها را دارند که به کی پد عددی یا Numeric Keypad معروف است. این کی پد مجموعه ای از کلیدهای اعداد را به علاوه چند کلید اضافی مانند پیکانهای حرکت، PgDn ، End و غیره دارد. عملکرد کی پد عدی با یک کلید بنام Num Lock تغییر میکند. وقتی کلید Num Lock روشن است (روشن بودن آن با چراغ کوچکی روی کیبورد مشخص میشود) این کی پد برای وارد کردن اعداد مصرف میشود.

وقتی کلید Num Lock خاموش باشد، هر کلید در کی پد عملی را انجام میدهد که زیر عددها نوشته شده است.

– کلید ویندوز

این کلید در اکثر کیبوردها و مخصوصا نمونه هایی که جدید هستند وجود دارد. این کلید با عکسی از آرم مایکروسافت (شبیه به پنجره ) مشخص است که معمولا هم در سمت چپ (یا راست) بزرگترین کلید یعنی Space Bar قرار دارد. زدن این کلید، Start را فعال میکند. استفاده از این کلید با سایر کلیدها در بهره گیری از امکان Short Cut ویندوز بسیار موثر است.

– کلید Shift ( تبدیل )

کلید Shift معمولا در ترکیب با یکی از کلیدهای حروف برای تایپ حروف بزرگ مصرف میشود. اگر Shift را با یکی از کلیدهای عددی ردیف بالای کیبورد استفاده کنید، علامتی که بالای هر عدد است ظاهر میشود. از کلید Shift معمولا به عنوان یک میانبر برای انجام کاری خاص استفاده می شود.

– کلید Application

اگر در کیبورد خود کلید ویندوز دارید به احتمال قوی کلید Application هم خواهید داشت. که با علامتی مانند نوشته هایی روی کاغذ و یک اشاره گر ماوس روی آن در سمت راست Space Bar دیده میشود. این کلید مانند دکمه راست ماوس یا همان کلیک راست عمل میکند.

– کلید Back Space

این کلید کاراکتر موجود در سمت چپ کرسر را پاک میکند. گاهی روی این کلید فقط یک پیکان به سمت چپ دیده می شود.

– کلید Tab

کلید Tab برای حرکت از یک فیلد به فیلد دیگر مصرف میشود و معمولا زمانی که در حال پر کردن یک فرم هستید خیلی مفید است. اگر کلید Shift را همزمان با کلید Tab بکار ببرید، آنگاه Tab عقب گرد دارید و به فیلد قبلی می روید.

– کلید پاک کن Del یا Delete

قبلا گفتیم که کلید Backspace کاراکتر سمت چپ کرسر را پاک میکند. کلید Del کاراکتر سمت راست کرسر را پاک میکند ولی کرسر را حرکت نمیدهد در عوض تمام متن راست کرسر را به سمت کرسر میکشد. در ضمن از کلید Delete برای پاک کردن فایل، شورت کات یا های لایت انتخاب شده نیز استفاده میگردد.

– کلید چاپ PrtScrn یا Print Screen

در ویندوز کلید Print Screen اقدام به ارسال تصویر صفحه مانیتور به حافظه کلیپ بورد ویندوز میکند و نه پرینتر. لذا با فشار دادن این کلید، ظاهرا اتفاقی نمیفتد. برای اینکه بتوانید از این تصویر صفحه مانیتور استفاده کنید باید یک برنامه گرافیکی را باز کنید و آنگاه تصویر فوق را در آن Paste نمایید. برنامه Paint در ویندوز میتواند این کار را بکند. حال میتوانید نسبت به چاپ تصویر از این برنامه گرافیکی اقدام کنید. در بعضی از کیبوردها لازم است کلید Shift را نگهدارید و بعد کلید Print Screen را بزنید.

– کلید Space bar

بزرگترین کلید کیبورد همین Space bar است که برای وارد کردن یک جای خالی در متن مصرف میشود. در بعضی از برنامه ها از این کلید برای انتخاب موارد های لایت شده استفاده می شود.

برخی کلیدهای میانبر صفحه کلید ( مفید برای زبان فارسی و عربی ) :

واژه های انگلیسی پرکاربرد در کامپیوتر ( قسمت دوم ):

ردیف واژه انگلیسی تلفظ معنی فارسی
۱ Copy کپی کپی
۲ Cut کات برش – برداشتن
۳ Paste پِیست جسباندن
۴ Delete دِلیت حذف
۵ Name نِیم نام
۶ Rename ری نِیم تغییر نام
۷ File فایل پرونده
۸ Folder فولدر پوشه
۹ Print پرینت چاپ کردن
۱۰ Video – Clip ویدئو کلیپ ویدئو فیلم
۱۱ Music – Audio میوزیک – آئودیو موزیک صدا
۱۲ Calculator کَلکَلِیتور ماشین حساب
۱۳ Paint پِینت نقاشی
۱۴ Word وُرد کلمه ( برنامه ی تایپ کردن)
۱۵ Powerpoint پاورپوینت  ساخت برنامه ارائه مطلب
۱۶ Internet اینترنت اینترنت
۱۷ Email ایمیل صندوق پستی
۱۸ Download داون لود دانلود ( دریافت )
۱۹ Browse بِرَوس مرور کردن (برای انتخاب فایل)
۲۰ Play پِلِی پخش ( برای فیلم و صوتی )
۲۱ Pause پاز وقفه
۲۲ Stop اِستُپ متوقف کردن

فایل :

به یک آیتم منفرد مانند یک سند متنی، یک تصویر، یک کلیپ ویدئویی و یا یک آهنگ فایل (File) گفته می شود . در تصویر زیر نمونه ای از برخی فایل ها را مشاهده می کنید .

پوشه ( فولدر ) :

کلمه ای که بارها شاید شنیده باشیم عبارت Folder به معنای پوشه می باشد همچنین به پوشه Directory هم نیز گفته می شود .در واقع هر چیزی که در کامپیوتر با آن سروکار داشته باشیم در پوشه ها ذخیره می شوند. حتی می توانیم درون پوشه، پوشه های دیگری ایجاد کرده و درون آن ها فایل هایی قرار دهیم.

نحوه ایجاد پوشه :

جهت ایجاد پوشه لازم است در ناحیه ای خالی از درایو یا صفحه دسکتاپ و یا در هر ناحیه دیگری از سیستم کلیک راست کنیم. با این کار منویی ظاهر میگردد. در لیست منوی ظاهر شده اشاره گر ماوس را بر روی گزینه New نگه می داریم زیر مجموعه ای از منوی New ظاهر می گردد که باید از بین آن ها گزینه ی Folder را انتخاب کنیم . با این کار پوشه ای با نام پیش فرض New folder  ایجاد شده و می توانیم آن را تغییرنام داده و نامی به اختیار برای آن انتخاب کنیم. بعد از تایپ نام مورد نظر در ناحیه خالی از صفحه کلیک چپ می کنیم و یا بر روی کلید Enter از صفحه کلید می فشاریم که موجب می شود نام تایپ شده برای پوشه مورد نظر تثبیت شود.

نحوه تغییر نام پوشه یا فایل :

برای تغییر نام پوشه ها یا فایل ها کافی است که روی همان پوشه یا فایل مورد نظرکلیک راست کرده و گزینه ی Rename را انتخاب نماییم . با این کار نام قبلی پوشه یا فایل ، انتخاب می شود و ما می توانیم نام آن را تغییر دهیم . از کلید F2 صفحه کلید نیز برای تغییر نام می توان استفاده کرد .

نحوه حذف پوشه یا فایل :

برای حذف پوشه ها یا فایل ها چند راه وجود دارد . یکی از روش ها این است که روی پوشه یا فایل مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه ی Delete را انتخاب کنیم . که با این کار ، رایانه از ما سوال می کند که آیا برای حذف این فایل یا پوشه مطمئن هستید یا خیر . با انتخاب گزینه ی Yes پوشه یا فایل مورد نظر در سطل آشغال قرار خواهد گرفت .

روش دیگر برای حذف فایل یا پوشه ها ، انتخاب آنها ( حتی چندین فایل و پوشه با هم ) و فشردن کلید Delete از صفحه کلید است .

در صورتی که نخواهید فایل یا پوشه هایی که حذف می کنید وارد سطل آشغال شوند و قصد دارید بصورت کامل از کامپیوتر حذف گردند ، باید همزمان با کلید Delete از صفحه کلید ، کلید Shift را هم نگه دارید .

آشنایی با دستورات پرکاربرد رایانه

کپی : برای کپی کردن یک فایل یا پوشه ابتدا باید آن ( آنها ) را انتخاب کرده و کلیک راست ماوس را بفشاریم . با این کار منوی کشویی باز خواهد شد که باید گزینه ی Copy را انتخاب کنیم . با این کار از فایل یا پوشه هایی که انتخاب کرده بودیم یک کپی گرفته می شود که باید به محل مورد نظر رفته و کپی ها را با دستور Paste  (جایگذاری ) ، در آنجا قرار دهیم .

برش : برش نیز کاری شبیه به کپی انجام می دهد با این تفاوت که در کپی ، یک نسخه از همان فایل یا پوشه در محل اولیه باقی می ماند و یک نسخه هم کپی می شود اما در برش ، فایل یا پوشه های اولیه بصورت کامل منتقل خواهد شد و فقط در مقصد ، آن فایل ها را در اختیار خواهیم داشت .

برای برش کافی است که روی فایل یا پوشه هایی که قصد داریم محل آنها را تغییر داده و انتقال دهیم ، کلیک راست کرده و گزینه ی Cut را انتخاب می نماییم و به محل مورد نظر رفته و آنها را با دستور Paste  (جایگذاری ) ، در آنجا قرار می دهیم .

جایگذاری : وقتی فایل یا پوشه ای را کپی Copy  و یا کات  Cut می کنیم ، برای جایگذاری آنها باید در محل مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه ی Paste را بزنیم .

گاهی اوقات نیاز است تا همه یا قسمتی از یک متن را کپی و یا کات نماییم که برای این کار ابتدا باید قسمت مورد نظر از متن را با ماوس انتخاب نماییم ، سپس در محل مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه ی Paste را بفشاریم .

کلید های میانبر :

کلید میانبر برای copy کلید های ctrl و c از صفحه کلید می باشد که باید پس از انتخاب فایل ، پوشه و یا قسمتی از متن ، بصورت همزمان فشرده شوند .

کلید میانبر برای paste کلید های ctrl و v از صفحه کلید می باشد که باید پس از انتخاب فایل ، پوشه و یا قسمتی از متن ، بصورت همزمان فشرده شوند .

کلید میانبر برای cut کلید های ctrl و x از صفحه کلید می باشد که باید پس از انتخاب فایل ، پوشه و یا قسمتی از متن ، بصورت همزمان فشرده شوند .

ماشین حساب

یک از برنامه هایی که از قبل روی ویندوز نصب است ، برنامه ی ماشین حساب ( Calculator ) است . برای اجرای این برنامه می توانیم از منوی استارت وارد All Programs شده و از پوشه ی Accessories برنامه ی Calculator یعنی ماشین حساب را اجرا نماییم .

روش دیگر جست و جو کردن نام Calculator در قسمت جست و جوی ویندوز می باشد . ضمنا می توانیم با کلیک راست روی نام برنامه ی ماشین حساب ، آن را در نوار وظیفه یا منوی استارت پین (pin) نماییم و یا ماشین حساب را روی میزکار قرار دهیم .

تنظیم فارسی کیبرد ( صفحه کلید )

برای این کار ، روی نام زبان در قسمت نوار وظیفه (taskbar) ویندوز کلیک کرده و سپس زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

همچنین روش دیگر این است که با استفاده از کلید های ترکیبی Alt + Shift زبان صفحه کلید ( انگلیسی یا فارسی ) را تغییر دهید .

مدرسه خلاق www.moralschool.ir

0