شماره پشتیبانی : 09383501094

آموزش کامپیوتر ( جلسه اول )

جلسه اول :  آموزش مقدماتی کار با کامپیوتر ( ویندوز )

اهمیت کامپیوتر در زندگی روزمره

بیل گیتس رییس شرکت مایکروسافت در یکی از کتاب هایش می نویسد : نقش رایانه در زندگی بشر شگفت انگیز است .

کامپیوتر ها  امروز کاربرد های مختلفی در زندگی افراد دارند از جمله کاربرد آنها می توان به استفاده در صنعت ، بانک ، آموزش ، ادارات مختلف ، تجارت و خرید و فروش ، بازی و سرگرمی و … اشاره کرد .

استفاده از کامپیوتر باعث افزایش رفاه ، افزایش سرعت و دقت در کارها و دسترسی سریع به اطلاعات شده است و از این جهت استفاده از تکنولوژی و فناوری در زندگی بسیار اهمیت دارد .

انواع کامپیوتر

ابَر رایانه : رایانه هایی با سرعت، توانایی و قدرت پردازش بسیار بالا و اندازه های بسیار بزرگ هستند و کاربرد آنها در پرو‍‍ژه های پیش بینی اوضاع جوی و امور نظامی و فضایی است.

رایانه های بزرگ : برای محاسبات بسیار پیچیده و سنگین در موسسات طراحی شده اند که حجم اطلاعاتی در آنها بسیار بالاست.

رایانه های کوچک : در حد متوسط هستند که حجم داده های مورد پردازش و تنوع کارهای آنها نسبتا زیاد است و می توان از آنها برای پردازش کارهای کاربران شبکه استفاده کرد.
ریز رایانه ها : معروف به PC هستند (کامپیوتر های شخصی) بخاطر قیمت پایین و حجم کمتر، کابرد بالایی دارند. قدرت آنها با رایانه های بزرگ نسل های پیش برابری می کند.

معرفی قسمت های مختلف کامپیوتر (سخت افزار)

نمایشگر ( مانیتور ) : مانیتور از اجزای مهم یک رایانه است چرا که بدون آن امکان مشاهده اطلاعات وجود نخواهد داشت ، این قسمت در لپ تاپ ها با بدنه دستگاه یکپارچه شده است.

جعبه رایانه ( کِیس ) : یک محفظه پلاستیکی یا فلزی است که بیشتر قطعات سخت‌افزاری یک رایانه در درون آن قرار می‌گیرند.

پردازنده ی مرکزی (سی پی یو) : مسئولِ کارایی رایانه است و بیشترین محاسبات را انجام می‌دهد. این پردازنده با نام مغز رایانه نیز شناخته می‌شود .

صفحه کلید ( کیبرد ) : جزو واحدهای ورودی کامپیوتر می باشد ، بخشی از اطلاعات توسط کیبرد وارد رایانه می شوند.

ماوس : یکی دیگر از واحدهای ورودی مهم کامپیوتر است ، این دستگاه اشاره گرِ نمایش داده شده در مانیتور را حرکت میدهد.

حافظه ( رَم ) : داده هایی که توسط پردازنده ی مرکزی استفاده می شوند را در خود ذخیره می کند .

باند بلندگو ( اسپیکر ) : یکی از واحدهای خروجی می باشد ، صداهای خروجی کامپیوتر توسط این قسمت ایجاد می شوند.

منبع برق ( پاور ) : مسئول تبدیل برق متناوب با ولتاژ بالا به برق مستقیم با ولتاژ پایین و قابل استفاده برای قطعات سخت‌افزاری رایانه است . لپ‌تاپ‌ها می‌توانند به کمک باتری نیز تا چند ساعت انرژی مورد نیاز رایانه را تأمین کنند .

چاپگر ( پرینتر ) : یک واحد خروجی است، اطلاعات موجود در رایانه توسط پرینتر بر روی کاغذ چاپ می شوند.

حافظه ( هارد ) : این قسمت حافظه کامپیوتر است ( تمام اطلاعات و فایل های ما روی آن ذخیره می شوند) ، این حافظه ها قابل خواندن و نوشتن هستند و با قطع جریان برق نیز اطلاعات آن ها باقی می ماند .

درایو سی دی و dvd : این قطعه برای خواندن و نوشتن روی سی دی و دی وی دی استفاده می شود .

برد اصلی ( مادربرد ) : قسمت اصلی سخت‌افزار یک رایانه است . برد اصلی یک قطعه مستطیل شکل بزرگ است که مدارهای فراوانی دارد و برخی قطعات مانند (سی پی یو) و (رم) و …  روی آن قرار می گیرند .

اینها تعدادی از اجزای سخت افزاری یک رایانه بودند، بسته به نوع و کاربرد کامپیوتر قطعات مختلف دیگری نیز میتوانند به این مجموعه اضافه شوند.

معرفی برنامه های کامپیوتر (نرم افزار)

نرم افزار یا ( Software ) ، یکی از قسمت‌های مهم هر رایانه است. تا زمانی که رایانه شما بدون هیچگونه نرم افزاری باشد، شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. چون معمولاً ما نمی‌توانیم مستقیماً به سخت افزار دستور دهیم که چه کاری را انجام بدهد و چه کاری را انجام ندهد. اینجاست که نرم افزارها انجام وظیفه می‌کنند.

از طرف دیگر معمولاً به نرم افزارها، برنامه‌های رایانه‌ای هم گفته می‌شود. پس منظور از برنامه همان نرم افزار است.

واژه های انگلیسی پرکاربرد در کامپیوتر ( قسمت اول ):

ردیف واژه انگلیسی تلفظ معنی فارسی
۱ Start اِستارت شروع
۲ Restart ری اِستارت راه اندازی مجدد
۳ Open اُپِن باز کردن
۴ New نیو جدید
۵ Close – Exit کِلوز – اِگزیت بستن خروج
۶ Desktop دِسکتاپ میز کار ( صفحه اصلی )
۷ My Computer مای کامپیوتر کامپیوتر من
۸ This PC دیس پی سی این کامپیوتر
۹ My Document مای داکیومنت پرونده من
۱۰ All آل همه
۱۱ Picture پیکچِر تصویر
۱۲ Program پراگرام برنامه
۱۳ Save سِیو ذخیره
۱۴ Cancel کَنسِل لغو کردن
۱۵ Search سِرچ جست و جو
۱۶ Recycle Bin ری سایکِل بین سطل آشغال
۱۷ Yes یس بله
۱۸ No نُ خیر
۱۹ Icon آیکُن تصویر – شمایل
۲۰ Minimize مینیمایز کمینه ( کوچک کردن )
۲۱ Shut down شات داون خاموش کردن
۲۲ Sleep اِسلیپ خواب
۲۳ Background بکگراند زمینه
۲۴ Settings سیتینگز تنظیمات

روشن و خاموش ، ریستارت و در حالت خواب قرار دادن کامپیوتر

برای روشن کردن کامپیوتر باید دکمه ی پاور (Power) را فشار داده و منتظر بمانیم تا میز کار نمایش داده شود . دکمه پاور معولا با علامت    نشان داده می شود .

در صورت نیاز به راه اندازی مجدد کامپیوتر باید آن را ریستارت کنیم . برای این کار یا باید دکمه ی Restart را بزنیم و یا اینکه از منوی start گزینه ی Restart را انتخاب نماییم . با این کار کامپیوتر خاموش و بلافاصله روشن خواهد شد . از این حالت هنگامی که کار کامپیوتر مختل گردیده یا حافظه Ram   کامپیوتر پر شده یا سخت افزاری را به کامپیوتر معرفی می کنیم انجام می دهیم.

برای در حالت خواب قرار دادن کامپیوتر ، برای مدت زمانی که قصد نداریم از آن استفاده کنیم ، از منوی start گزینه ی Sleep  را انتخاب می کنیم . استفاده از این حالت باعث می شود در مصرف بر ق صرفه جویی شود .

نحوه استفاده از ماوس

با اتصال ماوس از طریق درگاه یو اس بی (usb) ، اشاره گر آن را در صفحه نمایش مشاهده خواهیم کرد و از طریق ماوس می توانیم در کامپیوتر دستورات مورد نظر خود را وارد نماییم ( مثلا با دوبار کلیک روی فایل یا پوشه ها آنها را اجرا و باز کنیم )

یک بار کلیک : برای انجام دادن کارهایی مانند انتخاب کردن یک فایل یا پوشه ، کلید سمت چپ ماوس را یک بار فشار می دهیم .

دو بار کلیک : دو بار فشار دادن سریع کلید سمت چپ جهت اجرای (یا بازکردن) برنامه‌ها به کار می‌رود.

کلیک راست : با فشردن کلید سمت راست ماوس ، معمولا یک منوی کشویی باز می شود که شامل برخی دستورات کاربردی برای آن برنامه می باشد که البته می توان هر کدام از آن دستورات را با کلید چپ انتخاب کرد .

کشیدن و رها کردن پنجره ها و آیکون ها : معمولاً می‌توانید با کلیک کردن و نگه داشتن کلید در پایین، (بدون رها کردن کلید) پنجره‌ها و آیکون ها را بزرگ و کوچک یا جابه‌جا کنید.

غلتک اسکرول : در صفحاتی که متن های طولانی دارند مانند صفحات اینترنتی ، و یا در لیست های طولانی ، با استفاده از غلتک اسکرول ماوس و چرخاندن آن ، می توان پایین یا بالای صفحات یا لیست ها را مرور و تمام قسمت های آن صفحه را مشاهده کرد .

معرفی ویندوز

ویندوز معادل کلمه  Windows انگلیسی است و به معنای پنجره‌ها‌ است. ویندوز نرم افزاری ( یا سیستم عاملی ) است که روی کامپیوتر نصب می‌شود تا بتوانید از آن کامپیوتر استفاده کنید. ویندوز توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده است . امروزه ویندوز روی بیشتر رایانه‌های شخصی و اداری نصب شده است. نماد آن شبیه به یک پنجره است . ویندوز را به این دلیل ویندوز (به معنای پنجره‌ها) نام گذاشتند که این سیستم عامل، نرم افزارهای مختلف را در قالب پنجره‌های مختلف باز می‌کند.

البته ویندوز دارای نسخه‌های متفاوتی است که نماد آن هم بسته به نسخۀ آن اندکی فرق می‌کند. مثلا ویندوز سِوِن (Windows 7) یا ویندوز تِن (Windows 10)

میز کار ( دسکتاپ ) :

وقتی کامپیوتر را روش می کنیم ، اولین صفحه ای که نمایش داده می شود ، میز کار یا دسکتاپ است که روی آن آیکون ها ( نمادهای ) برنامه های ما ، نوار وظیفه و منوی استارت قرار دارند . در واقع میز کاری جهت دسترسی سریع به اطلاعاتی که همیشه به آن نیاز داریم می باشد .

آیکون : آیکون ها یا نشانه ها، تصاویر کوچک گرافیکی برروی Desktop هستند که جهت دستیابی آسان به برنامه ها و فایل ها از آیکون ها کمک می گیریم. در قسمت پایین هر آیکون نام مربوط به آن نوشته شده است.

منوی استارت : دکمه شروع یا استارت (Start) در سمت چپ و پایین صفحه میزکار یا دسکتاپ مشاهده می شود . که با کلیک چپ کردن بر روی دکمه شروع (Start) ، منویی ظاهر می گردد که می توانیم در آن منو به راه اندازی بسیاری از برنامه ها بپردازیم.

برخی برنامه ها در منوی Start به راحتی قابل دسترسی می باشد و برخی دیگر در پوشه ها گروه بندی شده اند که با کلیک کردن بر روی پوشه ها می توانیم آن را باز کنیم.

نوار وظیفه : به نوار افقی مستطیل شکل که به طور پیش فرض در قسمت پایین میزکار قرار دارد نوار وظیفه (Taskbar) تسک بار می گویند.هر برنامه ای را که اجرا کنیم در ناحیه نوار وظیفه ظاهر می شود . البته می توانیم برنامه های دلخواه را به این نوار پین (pin) کرده تا همیشه در نوار بمانند و در دسترس باشند .

اگر تعداد برنامه هایی که باز کرده ایم زیاد باشد با کلیک چپ کردن بر روی آنها می توانیم بین صفحات به راحتی جا به جا شویم و همچنین اگر اشاره گر ماوس را بر روی هرکدام ثانیه ای نگه داریم پیش نمایشی از هر کدام قابل نمایش می باشد.

ساعت و تاریخ : ساعت و تاریخ سیستم در پایین و سمت راست نوار وظیفه قرار دارند . با یکبار کلیک چپ کردن بر روی تاریخ و ساعت کامپیوتر، می توانیم تاریخ و ساعت را به طور کامل مشاهده کنیم.

کنترل میزان صدای کامپیوتر : با کلیک کردن روی علامت بلندگو که در نوار وظیفه قرار دارد ، می توانیم صدای کامپیوتر را مدیریت کنیم .

پنجرها و مدیریت آن ها

هر برنامه یا صفحه ای را که در کامپیوتر باز می کنیم ، در یک پنجره نمایش داده می شود .

برای جا به جایی پنجره ، می توانیم روی نوار عنوان آن در بالای پنجره کلیک کرده و بدون اینکه ماوس را رها کنیم ، پنجره را به محل مورد نظر کشیده و در محل جدید رها کنیم .

برای بستن پنجره از دکمه ی close در بالا و سمت راست پنجره استفاده می کنیم .

برای اینکه یک پنجره را به بزرگترین حالت ممکن تغییر اندازه بدهیم از دکمه ی Maximize استفاده می کنیم .

برای اینکه پنجره ای را در نوار وظیفه مخفی کنیم به شکلی که بسته نشود ، روی دکمه ی Minimize در بالای پنجره کلیک می کنیم و در صورتی که بخواهیم مجددا از آن استفاده کنیم ، روی همان پنجره که در نوار وظیفه قرار دارد ، کلیک می کنیم تا پنجره نمایش داده شود .

در صورتی که محتویات یک پنجره زیاد باشد ، در سمت راست آن پنجره نوارهای لغزنده ( یا اسکرول بار ) نمایش داده خواهد شد که با استفاده از آن و حرکت دادن به پایین یا بالا ، می توان تمام محتویات را مشاهده کرد .

درایوها

تمام اطلاعاتی ما از جمله خود ویندوز ، روی حافظه ( هارد ) کامپیوتر ذخیره می شوند . و هر برنامه ای که نصب می کنیم و یا فیلم ، موزیک ،  عکس و سایر فایل های ما روی هارد نگهداری می شوند . در صورتی که بخواهیم فضای هارد ( حافظه ) را برای دسته بندی مطالب ، مدیریت کنیم ، می توانیم آن را به چند قسمت تقسیم کنیم که به هر قسمت یک درایو ( Drive ) می گویند . تعداد درایوها در هر کامپیوتری متفاوت است و معمولا کاربران با توجه به میزان فضای هارد خود ، این تقسیم را انجام می دهند .

برای مشاهده درایوهای کامپیوتر خود می توانید از روی میز کار ، وارد مای کامپیوتر ( My Computer ) یا دیس پی سی ( This PC )شوید .

در صورتی که تعداد درایوهای ما بیش از یکی باشد ، می توانیم تعیین کنیم که در هر کدام از درایو ها چه اطلاعاتی را ذخیره کنیم .

تغییر عکس زمینه میز کار و تم ها

در ویندوز ۱۰ :

به تصویر موجود در محیط دسکتاپ، تصویر پس زمینه می گویند.

در صورتی که تصمیم به تغییر تصویر پس زمینه ویندوز داشته باشیم لازم است ابتدا از قسمت Sittings به صفحه یا پنجره Background مراجعه کنیم.

تصویر موجود در پایین متن Background به عنوان تصویر Preview می باشد یعنی هر تغییری در تصویر زمینه پیش نمایشی از آن در این تصویر قابل مشاهده می باشد..

در ناحیه Background فیلدی مشاهده می شود که دارای لیست کشوئی می باشد و با کلیک بر روی فلش رو به پایین آن سه گزینه مشاهده می شود.

 Picture ( تصویر) : می توانیم تصویری را برای تصویر پس زمینه انتخاب کنیم.

)  Solid Color  تک رنگ ) : می توانیم یک تک رنگ برای پس زمینه انتخاب کنیم.

Slideshow  ( نمایش پشت سر هم ) : با انتخاب این گزینه می توانیم پوشه ای که شامل چندین تصویر می باشد را انتخاب کنیم در این حالت تصاویر پس زمینه در بازه زمانی که آن را تنظیم کرده باشیم به طور خودکار تغییر می کند.

در ویندوز ۷ :

برای تغییر تصویر پس زمینه ویندوز ۷ روی میزکار کلیک راست کرده و گزینه Personalize  را انتخاب کنیم .

در پنجره Personalize  تصاویر همراه با تم های آماده قرار داده شده اند که با کلیک چپ کر دن بر روی هر کدام به عنوان تصویر زمینه ی میزکار اعمال می گردند.

جهت انتخاب تصویر دلخواه برای پس زمینه لازم است است بر روی گزینه Desktop Background کلیک چپ کنیم. و در صفحه ای که باز می شود ، روی Browse کلیک کنیم تا بتوانیم تصویر مورد نظر خود را انتخاب و وارد نماییم . وقتی تصویر دلخواه را انتخاب کردیم ، برای ذخیره ی تنظیمات ، باید روی دکمه ی Save Changes در پایین صفحه کلیک کنیم.

مدرسه خلاق www.moralschool.ir

0